Пілінг

Хімічний пілінг в Києві
Хімічний пілінг - це процес видалення певної кількості шарів епідермісу і дерми, метою якого є запуск репаративного каскаду реакцій. Такі реакції сприяють оновленню шкіри і її реструктуризації.
Загальні показання до хімічного пілінгу:
- фото-і біологічне старіння шкіри
- неглибокі зморшки
- посттравматичні рубці
- акне, постакне
- розацеа
- дисхромії
- лентігінозні висипання
- себорійні і актинічні кератоми
- іхтіоз
- ксеродермія
- стрії
- синдром врослого волосся.
Протипоказання до хімічного пілінгу:
- активні прояви вірусних інфекцій (герпес, контагіозний молюск, вірусні бородавки)
- пустульозні вугри (хімічний опік сприяє дисемінації висипань)
- важкі соматичні захворювання
- ГРВІ
- порушення цілісності шкірних покривів (після пошкоджуючих процедур повинно пройти 7 днів)
- «Чутлива шкіра»
- вагітність
- пілінг у весняно-літній сезон
- купероз (серединні пілінги можуть посилити прояви).
При виборі пілінгу, оптимального для пацієнта, зазначають наступні критерії вибору:
- Глибина пошкодження хімічного агента
- Механізм дії пілінгових складу
- Протипоказання до проведення пілінгу
- Характеристики шкірного покриву
- Спосіб життя, наявність супутніх захворювань
- Терміни та умови реабілітації
- Побажання пацієнта.
Класифікація типів шкіри і переважного виду пілінгу (по Данищук):
- 1 тип - зморшок немає, зазвичай вік менше 30 років, пацієнт потребує 3-4 кратних пілінгах слабкими кислотами 1 раз на рік з метою профілактики старіння шкіри.
- 2 тип - дрібні зморшки в куточках очей в розслабленому стані, більш глибокі зморшки "емоцій", типовий вік 28-35 років, можливі локальні вогнища гіперпігментації. Показано 6-8 сеансів пілінгу фруктовими кислотами. Курси бажано проводити 2 рази на рік.
- 3 тип - зморшки в розслабленому стані, особливо навколо очей, рота, на лобі, порушення пігментації, вік 40-50 років. Показано регулярне проведення хімічного пілінгу фруктовими кислотами, а також пілінг трихлороцтовою кислотою.
- 4 тип - все обличчя в множинних глибоких зморшках, порушення пігментації, нерівності на поверхні шкіри. Показано проведення 2-3 сеансів пілінгу трихлороцтової кислотою, надалі підтримують пілінги гліколевої кислотою під контролем лікаря дерматокосметолога.
Найкращі результати після застосування хімічного пілінгу у пацієнтів з 2-3 типом шкіри. Разом з тим і при 4 типі шкіри результати пілінгу можуть бути цілком задовільними, особливо якщо пацієнт реалістично відноситься до очікуваних результатів і намагається привести у відповідність свій зовнішній вигляд з внутрішнім душевним станом, а не виглядати знову як в "двадцять".
Класифікація пілінгів залежно від глибини хімічного опіку:
|
|
|
Поверхневий хімічний пілінг
Поверхневий хімічний пілінг призводить до ексфоліації або рогового шару епідермісу або повністю епідермісу, аж до шиповатого шару. Показаннями до поверхневого пілінгу є: корекція і профілактика легких інволютивних змін, акне, постакне, себорея, гіперпігментація (епідермальна, врослі волосся, кератози, розширені пори.
В якості активних агентів при поверхневих пілінгів використовують 10-30% розчин саліцилової кислоти, розчин Джесснера, третиноїн, 20% азелаиновую кислоту, 10-20% розчини а-гидроксикислот (AHA) і трихлороцтової кислоти (ТСА), 50-70% розчини AHA і 25-35% розчини ТСА. Найбільш часто для здійснення поверхневого пілінгу використовують гліколеву кислоту. В ряду а-гідроксикислот у гліколевої кислоти найменша молекула, а тому її дія поширюється на всі шари шкіри.
Механізм дії гліколевої кислоти:
- руйнується зчеплення між корніоцітамі
- підсилює ексфоліацію
- ініціює поділ базальних кератиноцитів
- стимулює синтез ацілцерамідів
- стимулює синтез колагену 1 типу, глікозаміногліканів в дермі
- надає зволожуючу дію
- надає протизапальний і антиоксидантний ефекти.
Сила хімічного пілінгу залежить від кількості вільної кислоти, концентрації (відсоток гідроксикислоти), рКа кислоти, рН (на який також впливає тип використовуваної основи) і від буферних властивостей пілінгового складу. При рН менше 3,5 гліколева кислота має дратівливий ефект на шкіру, більш - 3,5 не володіє дратівливою дією. У розчинах пілінгів частіше використовується рН менше 2.
Фактори, що потенціюють ефект гліколевої кислоти:
- відбілюючі - койкова кислота, азелаїнова, гідрохінон, фітинова, L-аскорбінова, ретиноїди, арбутин
- поліпшують проникнення гліколевої кислоти - саліцилова кислота
- антиоксиданти
- зволожуючі фактори
- фітоестрогени
- протизапальні.
Протокол процедури:
- Передпілінгова підготовка здійснюється 7-14 днів (при гіперпігментації 14-21 день) і включає нанесення кремів, лосьйонів, гелів, що містять гликолеву кислоту 1-2 рази на добу. Передпілінгова підготовка необхідна для створення рівномірного рогового шару.
- Власне пілінг проводиться лікарями-дерматокосметології 1 раз на 7-8 днів.
- Постпілінговий догляд включає використання зволожуючих і фотозахисних кремів.
Пілінг саліциловою кислотою
Саліцилова кислота, відома також як (3-гідроксикислота (ВНА), у високих концентраціях застосовується для поверхневого хімічного пілінгу. Саліцилова кислота є ліпофільною кислотою, що дозволяє їй проникнути в сально-волосяні фолікули і пори, розчинитися в шкірному салі і надавати виражену кератолітичну та комедонолітіческое дію. Даний пілінг не вимагає попередньої підготовки і практично виключається ризик глибокого хімічного опіку, відповідно відпадає необхідність точного розрахунку часу проведення процедури. Пілінг саліциловою кислотою показаний при: акне, постакне, гіперкератозах, підготовці до серединного і ретиноєвого пілінгу, фотостаріння.
Серединний хімічний пілінг
Серединний хімічний пілінг призводить до запрограмованого хімічного опіку з наступним відшаруванням епідермісу і дерми аж до верхньої частини сітчастого шару. Показаннями до серединного пілінгу є: корекція інволютивних змін, гіперпігментація, стриї та рубцеві зміни на шкірі, зміни рельєфу.
Серединний хімічний пілінг здійснюють 45% розчином ТСА або комбінованими методами: 35% розчином ТСА + сніг вуглекислоти, 35% ТСА + розчин Джесснера, 70% гліколевої кислотою + 35% ТСА, а також 89% водним розчином фенолу і AHA (70% пірувімова кислота).
Серединний хімічний пілінг протипоказаний при: активній формі герпесу, нещодавно проведеної радіотерапії, недавньому застосуванні ретиноїдів, недавньому хірургічному втручанні або при відкритих ранах, роздратуванні на шкірі, алергічних реакціях або іншому прояву чутливості шкіри на застосовуваний препарат, вагітності і в період лактації. Хімічний пілінг можна застосовувати у весняно-літній період, але обов'язково слід захищати шкіру від сонячного впливу (SPF30).
Важливим і необхідним етапом при проведенні серединного хімічного пілінгу є передпілінгова підготовка. За 4-6 тижнів до пілінгу рекомендується в домашніх умовах наносити слабкі розчини гліколевої кислоти (5-10%), а також проводити 3-4 сеансу поверхневого пілінгу висококонцентрованою гліколевою кислотою. В якості депігментуючих засобів призначаються препарати з третиноїном і фітіновою кислотою. Пацієнти з герпетичним анамнезом з метою його профілактики отримують за день до процедури і протягом 5 днів після - ацикловір по 600-800 мг щодня. Безпосередньо перед процедурою пацієнт отримує аспірин 0,5 г і приймає його в цій дозі 5 днів по 2 рази на добу.
Глибокий хімічний пілінг
Глибокий пілінг призводить до максимальної деструкції, аж до середини сітчастого шару дерми. В амбулаторних умовах проводять поверхневі та серединні хімічні пілінги. Глибокі пілінги проводять тільки в умовах стаціонару.
ВСІ ОЧІКУВАНІ РЕАКЦІЇ і ускладнення, що мають місце у постпілінговий період , можна розділити на групи:
- негайні реакції (що виникають на 1-14 день після процедури),
- реакції, що виникли в період регенерації (2-6 тиждень після процедури)
- стійкі зміни, що сформувалися після періоду регенерації (3-10 тиждень реабілітаційного періоду).
Негайні реакції - очікувані , з'являються в результаті порушення цілісності епідермісу і є прямим наслідком запального процесу.
- Дегідратація епідермісу
- Пошкодження і видалення (повне або часткове) рогового шару - основного компоненту епідермального бар'єру - завжди призводить до дегідратації шкіри.
- Еритема
- Виразність і тривалість еритеми може сильно розрізнятися залежно від глибини впливу, механізму пошкодження і характеру хімічного агента. Для серединних ТСА-пілінгів (концентрація кислоти 25-30%) характерна яскрава стійка еритема (3-5 днів).
- Лущення
- Крупнопластінчата десквамація протягом 2-7 діб.
- Пастозність і набряк шкіри
- Пастозність і набряк розвиваються внаслідок викиду величезної кількості прозапальних медіаторів (інтерлейкінів, гістаміну, брадикініну) при пошкодженні мальпігієвого шару епідермісу і дерми. Внаслідок підвищення проникності судинної стінки (порозности) плазма крові «випотіває» в міжклітинну середу, що супроводжується розвитком набряку тканин і появою пастозності. Пастозність найчастіше спостерігається на ділянках з тонкою шкірою (повіки, шия) після пілінгу ТСА в концентрації не вище 15%.
- Потемніння шкіри
- Потемніння шкіри спостерігається після проведення комбінованих кислотно-ензимних пілінгів (15-25% трихлороцтової кислота + папаїн), а також у пацієнтів з IV-V фототипом шкіри. Для зменшення вираженості очікуваних негайних реакцій постпілінговий догляд повинен включати зволоження шкіри і відновлення епідермального бар'єру.
Негайні реакції - побічні:
- Герпетична інфекція. Якщо профілактика герпетичної інфекції з якоїсь причини не проводилася, то в разі ускладнення призначається антивірусна пульс-терапія за схемою: ацикловір 1 г одноразово на добу протягом 1-5 днів (залежно від швидкості регресу висипань).
- Інфікування. Причина інфікування криється в недотриманні правил асептики і антисептики як в момент проведення процедури, так і в постпілінговий період. Найчастіше зустрічається змішана інфекція - стрептостафілодермія.
- Алергічні реакції. У разі виникнення вираженого свербіжу, наростаючою гіперемії, набряку рекомендується негайне внутрішньом'язове введення антигістамінних засобів або стероїдних препаратів (тавегіл, гідрокортизон, дексаметазон, преднізолон). Стероїдні препарати у вигляді кремів в даному випадку недостатньо ефективні. Ретельно зібраний анамнез дозволяє в значній мірі знизити ризик розвитку алергічної реакції!
- Тривале запалення. Стійка запальна реакція (еритема і набряк шкіри обличчя, вік, шиї, зберігаються протягом 2-3 діб і більше) - вкрай несприятлива ситуація. Це непряма ознака того, що шкідливу дію пілінгу не відповідало індивідуальним регенеративним здібностям шкіри.
Наслідком цього нерідко стають дегенеративні зміни в епідермісі і дермі, формування підвищеної чутливості шкіри, значне зниження її тургору і еластичності. Ускладнення періоду регенерації (2-6 тиждень). Правильна оцінка стану шкіри (типу і фототипу, товщини, репаративних резервів, реактивності судин), проведена до курсу процедур, дозволяє уникнути таких ускладнень: персистуюча еритема, постзапальна гіперпігментація (ПВГП), себорея, міліуми, загострення акне, підвищена чутливість шкіри, демаркаційна лінія, мармуровість шкіри, розширення пор.
Стійкі зміни шкіри - формуються через 3-10 тижнів після процедури.
- Гіпо-та депігментація
- Гіпертрофічні та келоїдні рубці
- ектропіон
Для зниження ризику виникнення ускладнень необхідно дотримуватися методики процедури і проводити правильний відбір пацієнтів для кожної конкретної процедури.

Автор контенту – пластичний хірург Валентин Зиков
- Практикуючий хірург з 1998 року
- Проводжу понад 500 операцій на рік
- Лауреат 21 загальнонаціональної програми "Людина року"
- Оперую в клініках Denysenko та Adonis (Київ, Україна)
Будьте першим, хто залишив коментар.