logo white

instagram facebook youtube  location telegram
Запис на консультацію:
Тел/Viber/WApp/Telegram
+38 (098) 364-65-09
Запис на безкоштовну консультацію:
viber whatsapp1 telegram

Пілінг

Write a comment

Хімічний пілінг в Києві

Хімічний пілінг - це процес видалення певної кількості шарів епідермісу і дерми, метою якого є запуск репаративного каскаду реакцій. Такі реакції сприяють оновленню шкіри і її реструктуризації.

1
Хімічний пілінг

Загальні показання до хімічного пілінгу:

 1. фото-і біологічне старіння шкіри
 2. неглибокі зморшки
 3. посттравматичні рубці
 4. акне, постакне
 5. розацеа
 6. дисхромії
 7. лентігінозні висипання
 8. себорійні і актинічні кератоми
 9. іхтіоз
 10. ксеродермія
 11. стрії
 12. синдром врослого волосся.

Протипоказання до хімічного пілінгу:

 1. активні прояви вірусних інфекцій (герпес, контагіозний молюск, вірусні бородавки)
 2. пустульозні вугри (хімічний опік сприяє дисемінації висипань)
 3. важкі соматичні захворювання
 4. ГРВІ
 5. порушення цілісності шкірних покривів (після пошкоджуючих процедур повинно пройти 7 днів)
 6. «Чутлива шкіра»
 7. вагітність
 8. пілінг у весняно-літній сезон
 9. купероз (серединні пілінги можуть посилити прояви).

2
пілінг

При виборі пілінгу, оптимального для пацієнта, зазначають наступні критерії вибору:

 • Глибина пошкодження хімічного агента
 • Механізм дії пілінгових складу
 • Протипоказання до проведення пілінгу
 • Характеристики шкірного покриву
 • Спосіб життя, наявність супутніх захворювань
 • Терміни та умови реабілітації
 • Побажання пацієнта.

Класифікація типів шкіри і переважного виду пілінгу (по Данищук):

 • 1 тип - зморшок немає, зазвичай вік менше 30 років, пацієнт потребує 3-4 кратних пілінгах слабкими кислотами 1 раз на рік з метою профілактики старіння шкіри.
 • 2 тип - дрібні зморшки в куточках очей в розслабленому стані, більш глибокі зморшки "емоцій", типовий вік 28-35 років, можливі локальні вогнища гіперпігментації. Показано 6-8 сеансів пілінгу фруктовими кислотами. Курси бажано проводити 2 рази на рік.
 • 3 тип - зморшки в розслабленому стані, особливо навколо очей, рота, на лобі, порушення пігментації, вік 40-50 років. Показано регулярне проведення хімічного пілінгу фруктовими кислотами, а також пілінг трихлороцтовою кислотою.
 • 4 тип - все обличчя в множинних глибоких зморшках, порушення пігментації, нерівності на поверхні шкіри. Показано проведення 2-3 сеансів пілінгу трихлороцтової кислотою, надалі підтримують пілінги гліколевої кислотою під контролем лікаря дерматокосметолога.

Найкращі результати після застосування хімічного пілінгу у пацієнтів з 2-3 типом шкіри. Разом з тим і при 4 типі шкіри результати пілінгу можуть бути цілком задовільними, особливо якщо пацієнт реалістично відноситься до очікуваних результатів і намагається привести у відповідність свій зовнішній вигляд з внутрішнім душевним станом, а не виглядати знову як в "двадцять".

Класифікація пілінгів залежно від глибини хімічного опіку:

 • поверхневі
 • серединні
 • глибокі

Поверхневий хімічний пілінг

Поверхневий хімічний пілінг призводить до ексфоліації або рогового шару епідермісу або повністю епідермісу, аж до шиповатого шару. Показаннями до поверхневого пілінгу є: корекція і профілактика легких інволютивних змін, акне, постакне, себорея, гіперпігментація (епідермальна, врослі волосся, кератози, розширені пори.

В якості активних агентів при поверхневих пілінгів використовують 10-30% розчин саліцилової кислоти, розчин Джесснера, третиноїн, 20% азелаиновую кислоту, 10-20% розчини а-гидроксикислот (AHA) і трихлороцтової кислоти (ТСА), 50-70% розчини AHA і 25-35% розчини ТСА. Найбільш часто для здійснення поверхневого пілінгу використовують гліколеву кислоту. В ряду а-гідроксикислот у гліколевої кислоти найменша молекула, а тому її дія поширюється на всі шари шкіри.


3
хімічний пілінг кислотою

Механізм дії гліколевої кислоти:

 1. руйнується зчеплення між корніоцітамі
 2. підсилює ексфоліацію
 3. ініціює поділ базальних кератиноцитів
 4. стимулює синтез ацілцерамідів
 5. стимулює синтез колагену 1 типу, глікозаміногліканів в дермі
 6. надає зволожуючу дію
 7. надає протизапальний і антиоксидантний ефекти.

Сила хімічного пілінгу залежить від кількості вільної кислоти, концентрації (відсоток гідроксикислоти), рКа кислоти, рН (на який також впливає тип використовуваної основи) і від буферних властивостей пілінгового складу. При рН менше 3,5 гліколева кислота має дратівливий ефект на шкіру, більш - 3,5 не володіє дратівливою дією. У розчинах пілінгів частіше використовується рН менше 2.

Фактори, що потенціюють ефект гліколевої кислоти:

 • відбілюючі - койкова кислота, азелаїнова, гідрохінон, фітинова, L-аскорбінова, ретиноїди, арбутин
 • поліпшують проникнення гліколевої кислоти - саліцилова кислота
 • антиоксиданти
 • зволожуючі фактори
 • фітоестрогени
 • протизапальні.

Протокол процедури:

 1. Передпілінгова підготовка здійснюється 7-14 днів (при гіперпігментації 14-21 день) і включає нанесення кремів, лосьйонів, гелів, що містять гликолеву кислоту 1-2 рази на добу. Передпілінгова підготовка необхідна для створення рівномірного рогового шару.
 2. Власне пілінг проводиться лікарями-дерматокосметології 1 раз на 7-8 днів.
 3. Постпілінговий догляд включає використання зволожуючих і фотозахисних кремів.

Пілінг саліциловою кислотою

Саліцилова кислота, відома також як (3-гідроксикислота (ВНА), у високих концентраціях застосовується для поверхневого хімічного пілінгу. Саліцилова кислота є ліпофільною кислотою, що дозволяє їй проникнути в сально-волосяні фолікули і пори, розчинитися в шкірному салі і надавати виражену кератолітичну та комедонолітіческое дію. Даний пілінг не вимагає попередньої підготовки і практично виключається ризик глибокого хімічного опіку, відповідно відпадає необхідність точного розрахунку часу проведення процедури. Пілінг саліциловою кислотою показаний при: акне, постакне, гіперкератозах, підготовці до серединного і ретиноєвого пілінгу, фотостаріння.


4
Серединний хімічний пілінг

Серединний хімічний пілінг

Серединний хімічний пілінг призводить до запрограмованого хімічного опіку з наступним відшаруванням епідермісу і дерми аж до верхньої частини сітчастого шару. Показаннями до серединного пілінгу є: корекція інволютивних змін, гіперпігментація, стриї та рубцеві зміни на шкірі, зміни рельєфу.

Серединний хімічний пілінг здійснюють 45% розчином ТСА або комбінованими методами: 35% розчином ТСА + сніг вуглекислоти, 35% ТСА + розчин Джесснера, 70% гліколевої кислотою + 35% ТСА, а також 89% водним розчином фенолу і AHA (70% пірувімова кислота).

Серединний хімічний пілінг протипоказаний при: активній формі герпесу, нещодавно проведеної радіотерапії, недавньому застосуванні ретиноїдів, недавньому хірургічному втручанні або при відкритих ранах, роздратуванні на шкірі, алергічних реакціях або іншому прояву чутливості шкіри на застосовуваний препарат, вагітності і в період лактації. Хімічний пілінг можна застосовувати у весняно-літній період, але обов'язково слід захищати шкіру від сонячного впливу (SPF30).

Важливим і необхідним етапом при проведенні серединного хімічного пілінгу є передпілінгова підготовка. За 4-6 тижнів до пілінгу рекомендується в домашніх умовах наносити слабкі розчини гліколевої кислоти (5-10%), а також проводити 3-4 сеансу поверхневого пілінгу висококонцентрованою гліколевою кислотою. В якості депігментуючих засобів призначаються препарати з третиноїном і фітіновою кислотою. Пацієнти з герпетичним анамнезом з метою його профілактики отримують за день до процедури і протягом 5 днів після - ацикловір по 600-800 мг щодня. Безпосередньо перед процедурою пацієнт отримує аспірин 0,5 г і приймає його в цій дозі 5 днів по 2 рази на добу.


5
Глибокий хімічний пілінг

Глибокий хімічний пілінг

Глибокий пілінг призводить до максимальної деструкції, аж до середини сітчастого шару дерми. В амбулаторних умовах проводять поверхневі та серединні хімічні пілінги. Глибокі пілінги проводять тільки в умовах стаціонару.

ВСІ ОЧІКУВАНІ РЕАКЦІЇ і ускладнення, що мають місце у постпілінговий період , можна розділити на групи:

 • негайні реакції (що виникають на 1-14 день після процедури),
 • реакції, що виникли в період регенерації (2-6 тиждень після процедури)
 • стійкі зміни, що сформувалися після періоду регенерації (3-10 тиждень реабілітаційного періоду).

Негайні реакції - очікувані , з'являються в результаті порушення цілісності епідермісу і є прямим наслідком запального процесу.

Дегідратація епідермісу
Пошкодження і видалення (повне або часткове) рогового шару - основного компоненту епідермального бар'єру - завжди призводить до дегідратації шкіри.
Еритема
Виразність і тривалість еритеми може сильно розрізнятися залежно від глибини впливу, механізму пошкодження і характеру хімічного агента. Для серединних ТСА-пілінгів (концентрація кислоти 25-30%) характерна яскрава стійка еритема (3-5 днів).
Лущення
Крупнопластінчата десквамація протягом 2-7 діб.
Пастозність і набряк шкіри
Пастозність і набряк розвиваються внаслідок викиду величезної кількості прозапальних медіаторів (інтерлейкінів, гістаміну, брадикініну) при пошкодженні мальпігієвого шару епідермісу і дерми. Внаслідок підвищення проникності судинної стінки (порозности) плазма крові «випотіває» в міжклітинну середу, що супроводжується розвитком набряку тканин і появою пастозності. Пастозність найчастіше спостерігається на ділянках з тонкою шкірою (повіки, шия) після пілінгу ТСА в концентрації не вище 15%.
Потемніння шкіри
Потемніння шкіри спостерігається після проведення комбінованих кислотно-ензимних пілінгів (15-25% трихлороцтової кислота + папаїн), а також у пацієнтів з IV-V фототипом шкіри. Для зменшення вираженості очікуваних негайних реакцій постпілінговий догляд повинен включати зволоження шкіри і відновлення епідермального бар'єру.

Негайні реакції - побічні:

 • Герпетична інфекція. Якщо профілактика герпетичної інфекції з якоїсь причини не проводилася, то в разі ускладнення призначається антивірусна пульс-терапія за схемою: ацикловір 1 г одноразово на добу протягом 1-5 днів (залежно від швидкості регресу висипань).
 • Інфікування. Причина інфікування криється в недотриманні правил асептики і антисептики як в момент проведення процедури, так і в постпілінговий період. Найчастіше зустрічається змішана інфекція - стрептостафілодермія.
 • Алергічні реакції. У разі виникнення вираженого свербіжу, наростаючою гіперемії, набряку рекомендується негайне внутрішньом'язове введення антигістамінних засобів або стероїдних препаратів (тавегіл, гідрокортизон, дексаметазон, преднізолон). Стероїдні препарати у вигляді кремів в даному випадку недостатньо ефективні. Ретельно зібраний анамнез дозволяє в значній мірі знизити ризик розвитку алергічної реакції!
 • Тривале запалення. Стійка запальна реакція (еритема і набряк шкіри обличчя, вік, шиї, зберігаються протягом 2-3 діб і більше) - вкрай несприятлива ситуація. Це непряма ознака того, що шкідливу дію пілінгу не відповідало індивідуальним регенеративним здібностям шкіри.

Наслідком цього нерідко стають дегенеративні зміни в епідермісі і дермі, формування підвищеної чутливості шкіри, значне зниження її тургору і еластичності. Ускладнення періоду регенерації (2-6 тиждень). Правильна оцінка стану шкіри (типу і фототипу, товщини, репаративних резервів, реактивності судин), проведена до курсу процедур, дозволяє уникнути таких ускладнень: персистуюча еритема, постзапальна гіперпігментація (ПВГП), себорея, міліуми, загострення акне, підвищена чутливість шкіри, демаркаційна лінія, мармуровість шкіри, розширення пор.

Стійкі зміни шкіри - формуються через 3-10 тижнів після процедури.

 • Гіпо-та депігментація
 • Гіпертрофічні та келоїдні рубці
 • ектропіон

Для зниження ризику виникнення ускладнень необхідно дотримуватися методики процедури і проводити правильний відбір пацієнтів для кожної конкретної процедури.

Пластичний хірург Валентин Зиков

Автор контенту – пластичний хірург Валентин Зиков

 • Практикуючий хірург з 1998 року
 • Проводжу понад 500 операцій на рік
 • Лауреат 21 загальнонаціональної програми "Людина року"
 • Оперую в клініках Denysenko та Adonis (Київ, Україна)

Український державний медичний університет ім. А.А. Богомольця. м. Київ КЛ 012758. Спеціальність – лікувальна справа. Диплом спеціаліста від 24 червня 1993 р.Київська медична академія післядипломної освіти. Спеціалізація – нейрохірургія. Сертифікат спеціаліста від 26 червня 1997 р.Національний медичний університет ім. А.А. Богомольця. Спеціалізований курс - пластична та реконструктивна хірургія. 01 жовтня - 30 листопада 2012 рКиївська медична академія післядипломної освіти. Спеціалізація – хірургія. Сертифікат спеціаліста від 15 червня 2016 р.

Напишіть питання тут ...
Войти при помощи
Задать вопрос как гость
Вопрос загружается... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто залишив коментар.

 

instagram  facebook  youtube   telegram

Бесплатная консультация

* обязательны к заполнению