logo white

instagram facebook youtube  location telegram
Запис на консультацію:
Тел/Viber/WApp/Telegram
+38 (098) 364-65-09
Запис на безкоштовну консультацію:
viber whatsapp1 telegram

Грудні імпланти і анапластична крупноклітинна лімфома (ALCL)

26 жовтня 2020 18 січня 2022 526 6 хв.

Що таке Bia-ALCL (лімфома)

Анапластична крупноклітинна лімфома (BIA-ALCL) - це рідкісний тип Т-клітинної лімфоми, пов'язаний з установкою грудних імплантатів, який може розвиватися в капсулі рубцевої тканини і рідини, що оточує імплант. BIA-ALCL не є раком грудей - це різновид неходжкінської лімфоми (рак імунної системи)

BIA-ALCL імплант-асоційована лімфома

Фото: Анапластична крупноклітинна лімфома (BIA-ALCL)

FDA вперше виявило можливий зв'язок між грудними ендопротезами і розвитком ALCL у 2011 році. У 2016 році ВОЗ і FDA офіційно визнали імплант-асоційовану лімфому окремою формою злоякісного новоутворення.

Згідно даних ASPS (Американське співтовариство пластичних хірургів) станом на 22 вересня 2020 року зафіксовано 964 випадки Bia-ACLC у всьому світі в період з 1997 року, що в співвідношенні із загальною кількістю імплантованих пацієнтів, а це приблизно 11,5 млн жінок, становить 0,0083% (для порівняння, ймовірність загинути в ДТП в Україні становить 0,01%).

Незважаючи на вкрай низьку ймовірність виникнення цього захворювання, пацієнт повинен бути інформований про такий ризик перед маммопластикою для прийняття зваженого рішення.

Симптоми BIA-ALCL

симптоми bia-alclОсновними симптомами BIA-ALCL є:

 • набряк в області грудей
 • скупчення серозної рідини
 • капсулярна контрактура
 • утворення "шишки" в грудях або під пахвою

Ці симптоми, як правило, розвиваються через роки після установки імплантату (у середньому 7-10 років), але можуть з'явитися раніше. 

Інші менш поширені симптоми можуть включати: збільшення лімфатичних вузлів, шкірні висипи, лихоманку та втрату ваги.

Потрібно враховувати, що такі симптоми можуть бути і при відсутності лімфоми на тлі інших ускладнень після маммопластики.

Діагностика BIA-ALCL

Згідно з рекомендаціями Національної загальної онкологічної мережі (NCCN), при підозрі на BIA-ALCL лікар повинен направити пацієнта на УЗД або МРТ. При підвищеному скупченні рідини навколо імплантату - необхідно взяти її зразок за допомогою тонкої голки для аспірації. Результат біопсії показує наявність або відсутність імплант-асоційованої лімфоми.

Всім пацієнтам, з підтвердженою BIA-ALCL призначається передопераційне сканування за допомогою методу ПЕТ / КТ, для повної візуалізації асоційованих капсулярних мас. Від отриманих даних залежить стратегія операції і лікування.

Лікування BIA-ALCL

При підтвердженому діагнозі BIA-ALCL потрібна операція з видалення рубцевої тканини і капсули навколо імплантату, а також самого грудного імплантату. У більшості випадків такої операції досить, щоб вирішити проблему з BIA-ALCL. 

Пізня діагностика BIA-ALCL може призвести до прогресування лімфоми, що вже потребують не тільки хірургічного втручання, а й розгляду можливості хіміотерапії і променевої терапії.

Причини появи BIA-ALCL

Появу лімфоми ALCL пов'язують з типом поверхні імпланту, яка може бути гладкою або текстурованою. Залежно від площі поверхні силіконові імпланти умовно можна розділити на групи:

 • Гладкі і Нанотекстуровані 80-100 мм2 (Allergan Smooth, Motiva SilkSurface и Motiva Velvet, Polytech POLYsmooth, Eurosilicone)
 • Мікротекстуровані 100-200 мм2 (Polytech MESMOsensitive, Polytech B-lite, Silimed true texture, Eurosilicone Cristalline микротекстура, Mentor Siltex, Allergan Microcell)
 • Макротекстуровані від 200 мм2 і більше (Allergan Biocell, Sientra True, Eurosilicone Cristalline текстура, Nagor Nagotex, Polytech POLYtxt)

Окремою групою виступають поліуретанові імпланти, покриті шаром медичного поліуретану.

На кожному з типів оболонок є зареєстровані випадки виникнення імплант-асоційованої лімфоми. Але левова частка випадків доводиться на текстуровані імпланти саме ГРУБОЇ ТЕКСТУРИ (макротекстуровані). Важливо розуміти, що у кожного бренду є лінійка імплантів з різною поверхнею, наприклад, Allergan може бути гладким, мікротекстурованим і макротекстурованим. З них не рекомендуються тільки макротекстуровані

Не рекомендовані імпланти з грубою текстурою (макротекстуровані)

Фото: Не рекомендовані імпланти з грубою текстурою (макротекстуровані)

Дослідники досі не можуть дати чітку відповідь чому BIA-ALCL розвивається переважно навколо текстурованих грудних імплантатів. Але існують такі теорії виникнення BIA-ALCL:

 1. Одна з теорій полягає в тому, що груба, схожа на наждачний папір поверхня текстурованих імплантатів може викликати хронічне запалення, яке призводить до лімфоми.

 2. Інша теорія полягає в тому, що шорстка поверхня і велика поверхня текстурованого протеза затримують більше бактерій, створюючи так звану біоплівку - колонію мікробів, які прилипають один до одного і на поверхню імплантату, що викликає запалення і призводить до лімфоми. Можливо, імплантати Allergan Biocell пов'язані з великою кількістю випадків BIA-ALCL, тому що вони мають більш глибоку текстуру, ніж інші типи текстурованих імплантатів. Читати докладніше про Заборону текстурованих імплантів Allergan в Європі

 3. Також вчені припускають, що і генетичні фактори відіграють роль у захворюванні. Ідентифіковано певні генетичні мутації, які збільшують ризик розвитку BIA-ALCL - зокрема, мутації в генах JAK1 і STAT3. У майбутньому можна буде використовувати комбінацію генетичного тестування і тестування HLA (аналіз крові, який перевіряє наявність антитіл проти людських лейкоцитарних антигенів [HLA], які відіграють важливу роль в імунній системі), щоб визначити, чи є у людини підвищений ризик BIA-ALCL.

Наукові дослідження і статистика захворювання BIA-ALCL

Зараз в світі немає однозначної позиції з даного ускладнення. Деякі країни для зменшення кількості ALCL заборонили імпланти з грубою текстурою брендів Allergan, Nagor, Eurosilicone, Polytech. Але у даних виробників є імпланти на мікротекстур, котрі не мають проблем з ALCL. Потрібно враховувати, що у кожного виробника є різні типи покриттів і в залежності від покриття - різний відсоток ускладнень

Згідно офіційних даних FDA розподіл типів імплантів у пацієнтів з імплант-асоційованої лімфомою наступне:

 1. Текстуровані силіконові імпланти — 60%;
 2. Гладкі силіконові імпланти — 7%;
 3. Поверхня імпланта не встановлена — 33%.

Згідно дослідження про BIA-ALCL в Австралії, що було проведено з 2015 по 2019 рік:

 • Найвищий ризик розвитку BIA-ALCL виявлено у Allergan Biocell - 1 випадок на 3 817 пацієнтів;
 • На 2-му місці Silimed (Polyurethane) - 1 випадок на 7 788 пацієнтів;
 • На 3-му місці Mentor (Siltex) - 1 випадок на 60 631 пацієнта.

Інші виробники імплантів не надали дані про продажі, тому неможливо було розрахувати частоту захворіти на лімфому.

До 2020 року на поліуретан Політеху 4 випадки ALCL, є випадки за імплантами з мікротекстур Мотиви і по гладким імплантам. Абсолютно по всіх типах оболонок є випадки лімфоми ALCL, але найбільше на макротекстурі і поліуретані саме виробництва СІЛІМЕД. 

Моя особиста думка така: враховуючи дані останніх наукових досліджень, я вважаю за краще не працювати на грубій текстурі, і це стосується не тільки Аллерган. Я відмовився від роботи з грубою текстурою і з 2018 року я не встановив жодного імпланта з макроструктурою, незважаючи на те, що він продовжує використовуватися в таких європейських країнах, як Німеччина, Австрія, Італія

операція маммопластика - Доктор Зиков

Що робити пацієнтам з встановленими текстурованими имплантами (Allergan тощо)?

Так як ризик розвитку BIA-ALCL вкрай низький, FDA не рекомендує видаляти вже встановлені імпланти при відсутності симптомів BIA-ALCL або інших ускладнень. Будь-яке хірургічне втручання теж має свої ризики.

Висновок

Анапластична крупноклеточная лімфома (BIA-ALCL) є рідкісним типом Т-клітинної лімфоми, яка може розвиватися навколо грудних імплантатів і піддається лікуванню. Дане захворювання може виникнути на будь-якому імпланті, незалежно від типу поверхні. Але найбільше випадків зафіксовано на силіконових ендопротезах з грубою текстурою. Чи означає це, що установка гладких імплантів допоможе уникнути BIA-ALCL? Ні, ризик виникнення BIA-ALCL буде менше, але мінімальна ймовірність залишиться. Але в той же час не варто забувати, що на абсолютно гладких імплантатах найбільші ризики виникнення капсулярною контрактури 15-30%.

Тому при виборі імпланта перед маммопластикою пацієнт з лікарем обговорють всі можливі ризики ускладнень і приймають спільне рішення, спрямоване на мінімізацію ризиків і досягнення красивого естетичного результату.

Важливо! Всім імплантованим пацієнтам потрібно відповідально ставитися до планових оглядів, проходити щорічну діагностику молочних залоз і відразу звертатися до лікаря при появі будь-яких насторожуючих симптомів (біль, пухлина, набряк, асиметрія тощо).

Автор: Валентин Зиков

 

instagram  facebook  youtube   telegram

Бесплатная консультация

* обязательны к заполнению